Register for Classes
Electronic Registration
Public Course Dates
SCFA Course Catalog
Course Fee & Policies

Featured Courses
South Carolina / Rhode Island - State Weekend - July 11

Out-of-State Firefighters
Pre-employment Review
Pre-employment Request Form

Contact Us
Join our Email List
Jobs with the S.C. Division of Fire and Life Safety
Learn about the S.C. Fire Academy
South Carolina Fire Fighter Memorial


Memorial PHoto

South Carolina Firefighters Memorial

Each spring, the South Carolina State Association of Fire Chiefs holds a memorial service at the S.C. Fallen Firefighters Memorial, housed on the grounds of the S.C. Fire Academy.

The Fallen Firefighter Memorial Garden was constructed by the S.C. State Association of Fire Chiefs and the S.C. State Firefighters' Association in conjunction with the S.C. Department of Labor, Licensing and Regulation.

The following South Carolina firefighters names have been placed on the memorial wall to honor their dedication, service and sacrifice to the citizens of South Carolina, their communities and departments:

Name

Fire Department

Year

Rodney Clifton Hardee

Loris

2013

David Lee Crenshaw

Pendleton

2012

Dennis Cauthen

Elgin

2011

Robin West

Startex

2011

Charles Flintom

Pelham Batesville

2010

Chance Zobel

Columbia

2010

Dillon Denton

Charlotte Road/ Van Wyck

2010

James E. Cameron

South Chester

2009

W. Eugene Franklin, Jr.

Sumter Station 8

2008

Steve Hagen, Sr.

Blenheim

2008

Bradford Baity

Charleston

2007

Mike Benke

Charleston

2007

Melven Champaign

Charleston

2007

James Drayton

Charleston

2007

Michael French

Charleston

2007

William Hutchinson

Charleston

2007

Mark Kelsey

Charleston

2007

Louis Mulkey

Charleston

2007

Brandon Thompson

Charleston

2007

Jeffery Swartz

Wagener

2007

Kenneth P. Fahey

U.S. Forestry Service

2007

Shon E. Rice

Georgetown County

2006

Lee W. Walters

Sheldon

2006

Timmy Young

Columbia

2005

Edgar B. Rogers

Chesterfield

2004

Michael S. Martin

Anderson County

2004

Thomas E. Andersen

Surfside Beach

2002

Thomas W. Kickler

Laurens County

2002

Jeffery V. Chavis

Lexington County

2001

Timmy Rogers Dawson

Center Rock Volunteer

1999

Lewis E. Anderson

River Falls

1999

Randel Neal Sims

Antioch Volunteer

1998

Monty Harmon

Poplar Springs

1996

Lee Steele

Poplar Springs

1996

Ronald B. Lupo

Dillon County

1996

Jackson L. Capps

Glassy Mountain

1996

Jimmy Bryant

Indian Field Volunteer

1995

Thomas B. Buff, Jr.

Blaney

1995

Ronnie M. Fuller

Clinton

1994

Robert E. Browing, Jr.

U.S. Forestry Service

1994

James Rhett Lafon

Horry County

1993

Lloyd E. Horton, Jr.

Spartanburg

1992

William N. Jones, Jr.

Anderson County

1992

Jerry Brooks

North Greenville

1991

Robert Lee

Cowpens

1990

Anthony Boyert

St. Pauls

1990

Adell R. Potts

St. Stephens Volunteer

1989

John L. Headrick

Parker

1988

Ray A. Hayness

Pauline Rural

1988

Thomas H. Brown

Sumter County

1987

Strother Paysinger, Jr.

Friendly

1987

Benjamin Ryans, Jr.

Promised Land

1987

Terry Lee Dobbins

Macedonia

1987

Frank P. Hut

Hilton Head

1987

Randy S. Branch

Jasper County

1986

Warren F. Morris

Johnsonville

1986

John M. Barry

Columbia

1986

John J., Jr. Rhodes

Estill

1986

Gilbert Wiggins

Westvaco Paper Co.

1985

Vemon W. Gaines

West Laurens County

1985

Richard E. Webb

Whitney

1985

Ozakie Knotts

Columbia

1985

James T. Flangan

Florence

1985

George Kuharsky

Oconee County Rural

1984

Robert B. Tucker

Lake City

1984

Perry Crowley

Teal Mills

1982

Brandon Foster

Bethel

1982

William E. Goude

S.C. Forestry Commission

1981

Robert B. Casselman

International Paper Co.

1981

David Leon Clark

Dillon County

1980

Michael Harvey

Aiken

1978

Steve Sellars

Hilton Head

1976

Don Smith

Westview-Fairfoster

1976

Earl P. Patton

Jackson

1976

Robert L. Norman

Clover

1975

Henry Christian

Hilton Head

1974

Henry C. Martin

Fairview Volunteer

1973

Joe M. Kee

Columbia

1971

Henry Oliver Cannon

Spartanburg

1970

James Foster, Jr.

Liberty

1970

Harold C. Lewis

Liberty

1970

Jessie Ray Sims

Florence

1968

Oscar F. Baker

Gantt

1967

George O. LaMott

West Columbia

1967

Henry T. Fosberry

Charleston

1965

Douglas C. Ferrell

Darlington

1964

Corbin Eugene Thomas

Charleston

1961

Robert M. Bunch, Sr.

Summerville

1958

J.T. Haynes

Camden

1955

Earle B. Wilson, Sr.

Darlington

1953

Major Summerford, Sr.

Florence

1947

L.E. Bramlett

Greenville

1941

E.H. Turner

Greenville

1941

J. Thomas Davis

Anderson City

1934

William Warren

Columbia

1927

Carl W. Miller

Greer

1927

J.C.F. Burns

Greenville

1926

William E. Campbell

Anderson City

1913

Robert Dodd, Jr.

Anderson City

1913

Will S. Graham

Sumter City

1907

Daniel B. Carrington

Columbia

1868

Last Updated: April 1, 2014

Join our email listTOLL FREE (800) 896-1070 
RECEPTIONIST (803) 896-9800 
ACADEMY FAX (803) 896-9856
South Carolina Fire Academy
141 Monticello Trail Columbia | S.C. 29203